karikatür portalı
Karikatür Portalı :: Başlığı Görüntüle - -GÜRHAN- çizimler
 Pano KılavuzuPano Kılavuzu   AramaArama   GruplarGruplar   HesabınızHesabınız   Özel MesajlarÖzel Mesajlar   Giriş YapGiriş Yap 
-GÜRHAN- çizimler

Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu -> Sizden Gelen Çalışmalar Sayfayı Yazdır
« Önceki konu :: Sonraki konu »  
Mesaj Yazar
İletiTarih: 04 Şub Pts, 2008 8:42 pm    İleti konusu: -GÜRHAN- çizimler Alıntıyla Cevap Gönder

İÇ MEKAN PERSPEKTİF- MEKANDA FİGÜR ÇİZİMİ

karikatürde figürler, gerçek yaşamda insanları temsil ederler. bizler nasıl mekanlarla ilişkili isek, karikatürde de figürlerin mekanlarla yadsınamaz bir ilişkisi vardır. duyguları, olayları yani esprileri betimleyen mekandır.

karikatür neyi anlatırsa anlatsın, mekanı mekan tercih edilmeyecekse de fonu (arkaplan) mutlaka önceden düşünülmelidir. espriyi karakterler, hareketler ve ifadelerden sonra mekan espriyi betimleyen bir elemandır. bu sebeple mekan espri düşünülürken göz önüne alınmalı, espri ile bir bütünlük sağlayacak şekilde uygulanmalıdır. mekanın, esprinin geçtiği ortam olduğu kabul edilmelidir. bu sebeple kaygılarımızdan biri olmalıdır.

esprilerimiz dışarıda geçtiği zaman daha rahat oluruz. arkaplana koyacağımız tuğla örme bir duvar, bir bank, bir ağaç veya uzaktan gözüken bir apartman izleyiciye ortamın dış mekan olduğunu hissettirecektir.

ancak iç mekanda dışa nazaran daha zorluk duyarız. mekan, etrafında dağınık cisimler serpiştirilmiş bir alan değil, bir cismin bizzat içidir.

farklı görünür, farklı eşyalar ile donatılandırılır. ve duvar çizgileri de değişik bir şekildedir.

işte anlatmaya çalışacağım yöntem ile iç mekan da artık dış kadar kolay olacak arkadaşlaaar!! Very Happy

zorlanmadan, kötü olmadan, şahane iç mekanlar çizcez..

yalnız bu bölüme başlamadan önce bakmamamış arkadaşlarımdan, Forum/ teknik bölüm/ sizden gelen çalışmalar bölümündeki perspektif başlıklı konuya göz atmanızı, biraz da pratik yapmanızı tavsiye ediyorum.

bu sayede bu konuyu çok daha iyi anlayacaklardır.

daha önce perspektif konu başlığında bahsetmiş olduğum gibi yine aynı şekilde ÇİFT KAÇIŞLI PERSPEKTİF ESASLARINA GÖRE temel şablonu aynen çiziyoruz.

ufuk çizgisi alıyoruz, iki adet de kaçış noktası

tam ortadan değil de biraz daha kenarlara doğru herhangi bir düşey doğru alıyoruz.

çift noktalı perspektifte olduğu gibi bir kutunun dıştan görünüşünü çiziyormuş gibi noktalardan düşey doğruyu kesen çizgiler gönderiyoruz.

ancak dışarıdan bir kutunun görünüşünden farklı olarak doğruyla kesiştikleri yerde bu çizgileri bitirmiyoruz; devam ettiriyoruz, uzatıyoruz.

dev bir kutunun dışında değil de içinde olduğumuzdan dolayı, doğrudan noktalara kadar olan kısımları siliyoruz. böylece düşey doğru, bir köşe oluyor ve çizgilerimiz de duvarları oluşturuyor.

BU MEKANIN İÇİNDEKİ HERŞEYİN MEKANI OLUŞTURAN NOKTALARA KAÇMASI GEREKİR.

VEYA İSTİSTANİ OLARAK YİNE UFUK ÇİZGİSİ ÜZERİNDE BELİRLENEBİLECEK OLAN ÖNCEDEN BELİRLENMİŞ İKİ NOKTA İLE EŞİT MESAFEYE SAHİP FARKLI İKİ NOKTAYA KAÇMASI GEREKİR. (BKZ.PERSPEKTİF)

Mekanın çizgilerine uygun olması, mekanın derinliğini daha iyi hissettirebilmem için 1. kuralı tercih ediyor, cisimleri perspektif bilgim dahilinde kaçış noktalarına götürüyorum.

mekandaki bu cisimleri (koltuk, pencere halı) iyice netleştiriyorum.

yardımcı çizgileri iyice silip temizledikten sonra mekanım iyice ortaya çıkıyor.

daha sonra bu mekana uygun bir figürü mekana uygun harekette kullanıyorum. önce eskiz halinde yalnız hareketini belirliyorum

sonra figürün ayrıntılarına giriyorum ve mekana uygun bir figür çıkıyor ortaya

PERSPEKTİF

heryerde, genellikle temel anlamı dışında kullanılan perspektif,n ne olduğunu, ana yöntemleri, kuralları mümkün olan en yalın şekilde anlatmaya çalışacağım. karmaşık gelebilir bu yüzden algılayamayan, kafası karışan olursa lütfen çekinmesin sorsun.

bir yolda dururken uzağa, önümüze bakarsak yolu gittikçe daralıyormuş gibi algılarız. uzakta olan aracı küçük görürüz, plakasını göremeyiz hatta markasını dahi seçemeyiz ancak yaklaştıkça büyür, yanımıza geldiğinde tamamını görebilmek için başımızı oynatmamız gerekir. içine oturabildiğimiz hatta 5 kişi sığdığımız bir şey nasıl olur da uzaktayken avucumuza sığabilecek kadar küçük görüneblir?

bu ve bunun gibi soruların cevabı olan perspektif, insanın gözüne göre olan ufuk çizgisinde (göz hizası) -denizle gökyüzünün birleştiği çizgi- üzerinde bulunan 'hayali' nokta ve/veya noktalara göre daralması ve genişlemesidir.

küçük, göz açısına sığan cisimler dışında (kibrit kutusu, cep telefonu, sigara paketi) ki cisimler perspektife, daralmaya, deforme olmaya uğrar (dolap, kütüphane, mutfak dolabı gibi).

cisimlerin belirli bir daralma, bozulmaya uğradığını bildiğime göre bunu iki boyuta kuralları ile uygulayablirim. yani iki boyut üzerinde üç boyutu gerçekçi bir şekilde gösterebilirim. -tabi kuralları kullanarak-

şimdi KENDİM BELİRLEDİĞİM GÖZ HİZASI ÜZERİNDEKİ YİNE KENDİM BELİRLEDİĞİM NOKTALARA GÖRE sırasıyla göz hizasını ÜSTÜNDE , ÜZERİNDE, ALTINDA olmak üzere çizilmiş küplere bir göz atalım.

yine tek kaçışlı (tek noktalı) perspektife göre bir küp çizelim. aşama aşama ayrıntılarını da göstererek bir masaya dönüştürelim.

tek kaçışlı perspektifte dikkat etmemiz gereken husus, DİKEY VE YATAY OLAN ÇİZGİLER HARİCİNDEKİ TÜM ÇİZGİLERİN belirlediğimiz göz hizası üzerinde yine bizim belirlediğimiz noktaya götürülmesidir ( dikeyler ve yataylar haricinde tüm çizgiler noktaya gider, kaçışa uğrar).

ilk önce göz hizamı belirliyorum. yukarıya birşeyler yerleştireceksem üst kısmı, aşağıya yerleştireceksem alt kısmı geniş tutuyorum. göz hizası ÜZERİNDE (altında ve üstünde değil tam üzerinde) bir nokta belirliyorum.

daha sonra bir kare çiziyorum, karenin köşelerini kaçışa götürüyorum.

sonra istediğim büyüklüğü belirleyip (3 boyutta) çizgileri arkada da birleştiriyorum ( arkada daka küçük bir dikdörtgen, kare çiziyorum)

daha sonra belirlediğim bu PERSPEKTİFE UĞRAMIŞ, deforme olmuş dikdörtgenler prizmasını iyice belirlemek için yardımcı çzgileri siliyorum. üç boyutu algılayabiliyormusunuz?

artık ayrıntılarını belirleyip bu PERSPEKTİFE UĞRAMIŞ DİKDÖRTGENLER PRİZMASINDAN ayrıntılarını çıkarıp araba, kulübe, masa ve bilimum edevat elde edebilirim. bu çizgiler içinde yine KAÇIŞLARA GÖTÜREREK ne çıkarsam doğru olur. misal ben masa yapayım..

bulduğum çizgileri biraz daha kalınlaştırdım.

yardımcı çizgilerimi de sildikten sonra tertemiz masam çıktı ortaya

haydi şimdi sıra sizde anladığınız kadar ister bilgisayardan ister elden çizerek birşeyler çıkarın. gönderin yorum alın. eksiklerimizi böylelikle daha kolay görürüz, çabuk telafi ederiz. daha bunun iki kaçşlısı var Very Happy kolay gelsin..

yakınımızdayken uzağa gidildikçe küçülmenin sebebi perspektiftir demiştik. bunu en iyi bir duvarda gözlemleyebiliriz.

duvar eşit bölümlere ayrılmış. metre ile ölçüyorum eşit ama giderek daralıyor, küçülüyor:

bunu da birçok yerde kullanabiliriz.

sorusu olan varsa çekinmesin uzaun uzaun açıklarım hiç yorulmam. Very Happy

çalışan varsa koysun görelim, üzerine konuşalım..

Çİft noktalı (kaçışlı) perspektifte tek kaçışlı perspektiften farklı olarak dikeyler kalıyor, yatay çizgler de kaçışa uğruyor. bu perspektifte hiç bir yatay çizgi paralel değil.

yani yalnız dikeyler kalıyor, yatay çizgiler ile derinlik (hacim) çizgileri kaçışa uğruyor. bu yöntemle artık derinliği çok daha net ve estetik bir şekilde gösterebiliriz.

aşağıda küplerin GÖZ HİZASINDAKİ 2 NOKTALI PERSPEKTİFE GÖRE GÖZ HİZASININ ALTINDA VE ÜSTÜNDE OLMAK ÜZERE GÖRÜNÜŞLERİ

DİKKAT ÇOK ÖNEMLİ:

iki noktalı perspektife uğramış bir cismin yere düşen ve perspektife uğramış gölgesi naslı bulunur:

arkadaşlar, yapacağınız hemen her çalışmada -yerde geçen- cismin, karakterin yere göre konumunu belirlemek için yere düşen gölgesini belirlememiz gerekir. peki bu gölgenin boyutunu, şeklini, perspektifini nasıl bulacağız..

önceden yaptığımız gibi kendi belirlemiş olduğumuz göz hizasında kendi belirlemiş olduğumuz iki kaçış noktasını yerleştiriyoruz. yine bir küp çiziyoruz.

KENDİ BELİRLEDİĞİMİZ YÜKSEKLİKTEKİ IŞIK KAYNAĞI ndan ufuk çizgisine dikme iniyoruz. UFUK ÇİZGİSİ ÜZERİNDE ÜS ÜSTE BİNDİKLERİ, KESİŞTİKLERİ YERE DE BİR NOKTA BELİRLİYORUZ.

belirlediğimiz ışık kaynağından, cismimizin ÜST köşelerine (ovalsa bizim belirleyebileceğimiz herhangi bir köşe) ışık ışınları gönderiyoruz.

bu belirlemiş olduklarımız, gölgenin bittiği yeri belirleyecek. ayrıca ufuk çizgisi ile dikmenin kesiştiği yerden (yer çizgisinden) cismin alt köşelerine ışınlar gönderirisek oluşan gölgenin nerede başlayacağını buluruz.

bu iki ışınların kesişmesi ile oluşan noktaları kaçışlara götürüp uzatırsak BİZİM BELİRLEMİŞ OLDUĞUMUZ IŞIK KAYNAĞINA GÖRE CİSMİN GÖLGESİNİ, DOĞRU, KURALLI BİR ŞEKİLDE BULMUŞ OLURUZ.

akadaşlar biraz teknik bir konu olduğu için karmaşık, anlaşılması zor gelebilir. anlamadığınız bir şey olduğunda lütfen sorun.

özellikle genç arkadaşlara UYGULAMALI olarak tekrar etmelerini, öğrenmelerini tavsiye ediyorum. çok önemli bir konu. iyi öğrenirseniz, anlarsanız, uygularsanız bir ömür rahat edersiniz, bir adım önde olursunuz. yalnız izlemek, okumak, bakmak ile yetinmeyin. bir faydası olmaz. uygulama yapmazsanız yalnız anlarsınız, unutursunuz. öğrenemezsiniz. kolay gelsin...

eski tip hantal, tek bacaklı ahşap bir masa ÇİFT KAÇIŞLI perspektife göre çizilmiştir.

Merhabalar.. Bu imgesel çalışmayı mavi kalemle çalıştım. Kendisi aslen desenden öte eskizden ibarettir. yorumlarınızı bekliyorum.

http://img297.imageshack.us/img297/4284/img4292il.jpg

bu çalışmayı da Kütahya yöresini tanıtıcı bir site için hazırlamıştım. Karakalem çizilmiştir.

http://img96.imageshack.us/img96/4353/img4231xq.jpg

Kerimoğlu..

KARIKATURDE FIGÜR ÇİZİMİ

karikatürde insan çiziminin birçok yöntemi ve tekniği vardır. ancak bu teknikler temel bilgileri edindikten sonra karikatürcü tarafından geliştirilen, kendisinin bulmuş olduğu, 'kendi eline göre' olan tekniklerdir.

gözümüz, yerçekim kanunlarına göre görmeye alıştığından herşeyi denge kaygısı ile görür. bu sebeple figür çiziminde birincil kaygı; figürün dengede olmasıdır.

kütlesi olan her cismin bir ağırlık merkezi vardır ve yerçekimi cismin ağırlık merkezine etki eder. bir cismin bulunduğu zemine göre durumunu bozmadan sabit durabilmesi için ağırlık merkezinin konumunu değiştirmemesi gerekir.

resimde bir figürün önden görünüşü var. yerçekiminin etkisini düşey kalın çizgi olarak kabul ettim. buna göre figürün dengeli bir şekilde ayakta durabilmesi için çizginin bir tarafına ne kadar taşıyorsa diğer tarafına da o kadar taşması gerekir.

resimde bir figürün yandan görünüşü var. aşağı doğru eğilen figür istemdışı olarak ayakta dengeli kalabilmek için her iki yöne de eşit taşıyor. yani kalçası çizgiden ne kadar uzak ise başı ve omuzları da o kadar uzak.

karikatürde figür çizimi için önerilen baş- gövde oranları mevcut.

resimde figür oranı ortalama 1/6-7 dir. ( baş, gövdenin 6, 7 de biri) bu oran resimde 'güzel' olan figür elde edebilmek için gereklidir. bunun haricinde bir figür örneğin oranı 1/3 veya 1/4 'güzel' den epey uzaktır.

ancak karikatürde böyle bir gereklilikten söz edilemez. ancak önerilir. 1/1 (baş gövde kadar), 1/2(baş gövdenin yarısı), 1/3 (baş gövdenin üçte biri kadar), 1/4 (baş gövdenin dörtte biri kadar) karikatürde önerilen figür oranlarıdır.

bunlar yalnız öneriden ibaret olduğu için çizer, bunlardan herhangi birni kabul edip etmemekte hürdür. eğer biz seçim ve üslup olarak kabul edecekse bunu 'güzel' figür çizimi için yapar.

İmza Alanı
SANATÇILARLA DELİLER ARASINDAKİ TEK FARK SANATÇILARIN ÜRETEBİLMESİDİR

Yeni Üye

İletiler: 70
Durum: Çevirim Dışı
Tuttuğu Takım

Ruh Haliniz

Seviye:7

0 / 130
62 / 62
5 / 16

Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder E-Posta gönder
Başa dön
İletiTarih: 03 Haz Sal, 2008 8:39 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

saol gürhan abi

cok işime yaradı

İmza Alanı
http://matraksukunet.blogspot.com

Yeni Üye

İletiler: 51

Tuttuğu Takım

Ruh Haliniz

Seviye:5

0 / 81
38 / 38
13 / 13

Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder
Başa dön
İletiTarih: 17 Haz Sal, 2008 9:39 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

eline saglık gurhan abi

İmza Alanı
ALİ ABACI

Hayatından sıkıntıları silemiyosan,karalıyacaksın

http://aliabaci.blogspot.com/

Naþ, i want to see your ense traþ. Smile

Yeni Üye

İletiler: 262
Tuttuğu Takım

Ruh Haliniz

Seviye:15

0 / 488
233 / 233
5 / 35

Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et YIM MSNM
Başa dön
İletiTarih: 26 Haz Per, 2008 7:15 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

teşekkürler arkadaşlar sizler de saolun Very Happy

orta hızda koşan bir figüre etki eden yerçekimi ve figürün durumu

çok hızlı koşan figür

yürüyen figür

İmza Alanı
SANATÇILARLA DELİLER ARASINDAKİ TEK FARK SANATÇILARIN ÜRETEBİLMESİDİR

Yeni Üye

İletiler: 70
Tuttuğu Takım

Ruh Haliniz

Seviye:7

0 / 130
62 / 62
5 / 16

Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder E-Posta gönder
Başa dön
İletiTarih: 29 Haz Pzr, 2008 1:11 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Ne kadar hızlı koşarsa o kadar çok kamburlaşır, o kadar çok bacakları açılır...

Yazılı açıklaması :D

İmza Alanı
Risk risk bilmektir,
Risk kendin bilmektir,
Sen kendini bilmezsen
Ya nice okumaktır?

Yazılarım: http://dedimki.blogspot.com
Karikatürlerim: http://dedimki-karikatur.blogspot.com

Yeni Üye

İletiler: 315
Tuttuğu Takım

Ruh Haliniz

Seviye:16

0 / 556
265 / 265
23 / 39

Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder E-Posta gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSNM
Başa dön
İletiTarih: 15 Tem Sal, 2008 2:47 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Valla Gürhan abi sen ve senin gibi iyi insanlar sayesinde profesyönel-amatör karikatürist sayısının artacağından eminim.Çok çok teşekkür ederim...

İmza Alanı
Tıfıllar !
http://hdsseries.spaces.live.com

Yeni Üye

İletiler: 18
Tuttuğu Takım

Ruh Haliniz

Seviye:2

0 / 30
14 / 14
8 / 8

Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder MSNM
Başa dön
İletiTarih: 15 Tem Sal, 2008 9:08 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

bende karikatür çizerim ve özellikle kendime özgü karakterler oluşturmayı severim,ama çizerken hiç böyle ölçüm teknikleri kullanmamıştım.böyle yapılan çizimler şüpesiz daha sağlam olacaktr ama beni kasar gibi geliyo.genede denicem butarz çızmeyi

Yeni Üye

İletiler: 2

Tuttuğu Takım

Ruh Haliniz

Seviye:1

0 / 18
8 / 8
1 / 9

Başa dön
İletiTarih: 16 Tem Çar, 2008 8:44 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Mutlaka denemelisin abi. Beni kasar diyorsun ama alışılınca kolaylaşır. Hiç bir şey yapmana gerek kalmaz.

İmza Alanı
Risk risk bilmektir,
Risk kendin bilmektir,
Sen kendini bilmezsen
Ya nice okumaktır?

Yeni Üye

Tuttuğu Takım

Ruh Haliniz

0 / 556
265 / 265
23 / 39

Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder E-Posta gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSNM
Başa dön
İletiTarih: 16 Tem Çar, 2008 2:14 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

evet deniycem ama ondan öncesize teknik falan kullanmadan çizdiğim kendi karakterlerimden birini göndermek isterim.yorumlarınızı merak ediyorum Rolling Eyes siteye yeni üyeyim o yüzden çizimimi nasıl göndercemi bilmiyorum öğrenip hemen göndercem

Yeni Üye

İletiler: 2

Tuttuğu Takım

Ruh Haliniz

0 / 18
8 / 8
1 / 9

Başa dön
İletiTarih: 17 Tem Per, 2008 9:02 am    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

http://imageshack.us Burdan gir abi, browse'den karikatürünü koy, sonra linki buraya koyarsın...

İmza Alanı
Risk risk bilmektir,
Risk kendin bilmektir,
Sen kendini bilmezsen
Ya nice okumaktır?

Yeni Üye

Tuttuğu Takım

Ruh Haliniz

0 / 556
265 / 265
23 / 39

Başa dön
İletiTarih: 05 Tem Pzr, 2009 3:58 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

yazı çok güzel çok emek verilmiş saol emeğine sağlık

İmza Alanı
ALAYINA İSYAN ÖLÜMÜNE GÖZTEPE

Yeni Üye

İletiler: 8
Tuttuğu Takım

Ruh Haliniz

0 / 18
8 / 8
7 / 9

Başa dön
İletiTarih: 04 Kas Çar, 2009 3:53 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Perspektif, karikatür için olmazsa olmazlardan.

Yiğit Özgür çizimlerinin ferahlığı, biraz da perspektif düzeninde yatıyor.

Teşekkürler Forumdaş Gürhan.

İmza Alanı
http://rizabozkurt.blogspot.com

Yeni Üye

İletiler: 102

Tuttuğu Takım

Ruh Haliniz

Seviye:9

0 / 193
92 / 92
2 / 20

Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et
Başa dön
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu -> Sizden Gelen Çalışmalar Saatler GMT +1 zaman dilimine göredir
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderebilirsiniz
Bu forumdaki dosyaları indirebilirsiniz

Benzer Başlıklar
Konu Yazar Forum Cevap Tarih
Yeni ileti yok isilakdede çizimler isilakdede Sizden Gelen Çalışmalar 0 17 Ağu Cmt, 2013 2:23 am Son gönderilen iletiler
Yeni ileti yok Samet Yavuz - Çizimler SametYavuz Sizden Gelen Çalışmalar 4 10 Ağu Pts, 2009 9:18 pm Son gönderilen iletiler
Yeni ileti yok -AYCAN FERHAT KURT- çizimler aycanferhatkurt Sizden Gelen Çalışmalar 9 02 Şub Pts, 2009 3:06 pm Son gönderilen iletiler
Yeni ileti yok -KARıKATÜRSEVER16- çizimler Altug Varan Sizden Gelen Çalışmalar 2 18 Oca Pzr, 2009 9:18 pm Son gönderilen iletiler
Yeni ileti yok - NURHAK - çizimler nurhak Sizden Gelen Çalışmalar 5 19 Arl Cum, 2008 11:13 pm Son gönderilen iletiler

Etiketler : gurhan cizimler